ГрадътЖивотЗабавлениеЗабравеният градКултураНовини

Фасадата на къща Стамболян грейна в оригиналния си вид

Днес комисия от Министерство на културата прие работата по реставрацията на една от най-впечатляващите сгради в Стария град

Комисия, назначена със Заповед на Министъра на културата, днес прие реставрацията на фасадата на къщата на Верен Стамболян – културна ценност с категория „национално значение“, част от Архитектурно-исторически резерват „Старинен Пловдив”.

Къща Стамболян преди реставрацията…
… и днес

В състава на комисията, съгласно чл. 83а от ЗКН, са включени представители на Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ към МК, представител на НИНКН и на Община Пловдив. Директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева-Дечева и инж. Константин Константинов – представител на фирмата изпълнител „Рестстрой“ ЕООД представиха пред комисията доклад и пълната документация за процеса на реставрация.

Припомняме, че от 2021 г. Общински институт „Старинен Пловдив“ има сключен договор с МК по проект за предоставяне на целева финансова подкрепа за извършване на консервационно-реставрационни работи на фасадата на къщата на „Верен Стамболян“ на стойност 101 000 лв. След проведена обществена поръчка, за изпълнител е избрана фирма „Рестстрой“ ЕООД. Дейностите по реставрацията на фасадата бяха извършени от екип с ръководител Елена Кривошиева, по проект на Никола Стоянов. Те приключиха в края на ноември 2021 г., а къща Стамболян след двадесет години възвърна богато декорираната си фасада, една от най-впечатляващите на територията на Стария град.

Къщата на Верен Стамболян, разположена на югоизточния склон на Джамбаз тепе е построена през втората половина на XIX век. Представлява двуетажна симетрична сграда с внушителни размери, със забележителна външна и вътрешна декорация. От 70-те до края на 90-те години на миналия век, сградата е била предоставена за творческа база на СБХ и става известна като Къщата на художниците в Пловдив. През 2001 г. мазилката на богато декорираната и фасада е подменена с нова, но изписването не е възстановено. От 2010 г. в къщата е разположена постоянната експозиция с произведения на известния пловдивски художник Димитър Киров.

 

 

 

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

7 коментари

  1. Чудесно новоизписана фасада!
    Къде видяхте реставрация на бяла фасада.
    Ама ей така си ги пишете глупостите.
    Някъде да има върната оригинална фреска или нещо което да подсказва че е извършена РЕСТАВРАЦИЯ или реконструкция на декоративно – орнаменталната украса по ОРИГИНАЛ!
    Каква реставрация, какви реставратори.

    1. – Оригинални фрагменти съществуват под портика и по оградният зид.
      – Под портика е изцяло запазено изписването от последното възстановяване през 1985 година.

    2. Терминът „реставрация“ е широко понятие , в тази дейност се включват различни похвати и решения , които се базират в зависимост от – състояние ; статут и значение ;
      краен резултат .
      Работният процес се осъществява както на проект , така и в изпълнение от квалифицирани специалисти .
      Използването на думата „реставрация“ е прието като общо понятие за специализирани работни действия свързани с :
      – проучване , фактология
      – консервация
      – реставрационни действия
      – възстановка
      Всяка една от тези дейности включва в себе си множество възможности за работни процеси и според случая се избира , кои от всички да се
      приложат .
      В статията свързана с къща
      „Верен Стамболян“ терминът „реставрация “ е използван като общо понятие .
      Искам да завърша отговорът си , като дам един пример от историята свързан с „реставрация“ на разрушените старинни сгради в Дрезден и Прага вследствие на военни действия през Втората световна война :
      Цитат от официална информация публикувана в интернет –
      „“ … Това е град с тежка история, преживял пълното унищожение в резултат на бомбардировките през 1945 година. Въпреки това, той оцелява и е напълно възстановен, включително всички забележителности и паметници на историята и културата.““

      „“Прага … Около 100 къщи и исторически места са тотално унищожени и около 200 са частично разрушени. „“

      Поздравления за целият професионален екип , с пожелания за Здраве и Бъдещи успехи !

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина